A cirok a jövő növénye – avagy új lehetőségek a fenntartható mezőgazdaságban

Közzé a 2025. March 25
A klímaváltozás, a gyakoribb és hosszabb csapadékszegény időszakok, valamint a hőstressz fokozódása miatt egyre nagyobb figyelem irányul a cirokfélékre.

Egyes előrejelzések szerint 47 % az esély arra, hogy a 2025 és 2028 közötti időszakban az átlaghőmérséklet emelkedése meghaladja a párizsi klímaegyezményben rögzített 1,5 °C-os határértéket. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint pedig 80 % a valószínűsége annak, hogy a következő 4 év valamelyike a valaha mért legmelegebb év lesz. Mindezek fényében a cirok nemcsak kiváló szárazságtűrése miatt kerül előtérbe, hanem takarmányként is egyre értékesebb alternatívát jelent.

Jelenleg a növényi eredetű fehérjeforrások dominálnak a globális fehérjeellátásban (57%), míg a többit a hús (18%), tejtermékek (10%), halak és kagylók (6%), valamint egyéb állati termékek (9%) teszik ki. A cirok nemcsak jobban ellenáll az éghajlatváltozás hatásainak, hanem magasabb és stabilabb fehérjetartalmat is biztosít (11–14 %), szemben a kukorica alacsonyabb, 6–9 %-os fehérjetartalmával.

Az agronómiai gyakorlatok, mint például a vetési norma és a sortávolság optimalizálása jelentősen befolyásolhatja a szemtermés mennyiségét és minőségét. A szemes cirok vetésénél az optimális tőszám gyengébb talajviszonyok között 250–270 ezer szem/ha, míg kedvezőbb termőhelyeken és intenzívebb termesztési körülmények között 280 -300 ezer szem/ha. Ilyen sűrűség mellett a cirok kevésbé hajlamos a bokrosodásra, és a mellékhajtások fejlődése egyensúlyban marad. A cél, hogy a növény egy főhajtást és legfeljebb két mellékhajtást fejlesszen, mert így egyenletesen érleli be a termést. A túlzott számú mellékhajtás nem előnyös, mivel eltérő érésidőt eredményez, ami befolyásolja a betakarítás hatékonyságát. Ezek a később fejlődő hajtások aránytalanul nagy mennyiségű tápanyagot és vizet használnak, meghosszabbítják az érésidőt és növelik a szárítás költségeit.

Az elmúlt évek kutatásai azt igazolták, hogy a legnagyobb terméshozamot a 45 cm-es sortáv és a 300 000 növény/ha vetési sűrűség biztosítja. Jelenleg a nagyüzemi ciroktermesztésben a 76 cm-es sortávot alkalmazzák, mivel ehhez áll rendelkezésre megfelelő gépesítés és a rendszerint napraforgóval egybeeső betakarítás miatt kényelmesebb egy adapter használata, ugyanakkor kutatásaink rávilágítanak, hogy ez a sortávolság egyáltalán nem ideális a cirok számára.

Az RAGT Európában az egyik vezető szerepet tölti be a ciroknemesítés területén. A vállalat évtizedek óta elkötelezett az innováció mellett, különös figyelmet fordítva a szárazságtűrő és a különböző talajviszonyokhoz jól alkalmazkodó hibridek fejlesztésére. Magyarországi viszonylatban is több termék elérhető, nemcsak szemescirok, hanem silócirok hasznosításban is, így a gazdálkodók különböző felhasználási célok alapján választhatják ki a számukra megfelelő hibridet.

Az RGT ICEBERGG korai biztonságos betakaríthatóságot és egyedi hófehér szemszínt biztosít a termelők és a feldolgozó ipar számára, emellett a mozaik vírusokkal szembeni ellenállósága is kiemelkedő. Az RGT ALIGGATOR a portfólió egyik legjobb termőhelyi stabilitással rendelkező fehér szemszínű, közép-korai érésű szemes hasznosítású hibridje.

Az RGT HUGGO, az RGT ARMSTRONGG és az RGT AGGUSTO a közép-korai éréscsoportba tartozó vörös szemes hibridek. Rendkívüli termésstabilitás, magas terméshozam és kiváló adaptációs képesség jellemzi őket. Az RGT LEGGEND középérésű, míg az RGT ANGGY és RGT GGUSTAV közép-kései érésű, jellemzően magas ezermagtömegű és kiemelkedő terméshozamú vörös szemes hibridek.

Siló hasznosítás esetében két új termék áll a rendelkezésre, melyből az RGT SWINGG, egy korai, siló típusú hibrid, amely 1.80-2.20 m magas és mind tej- és hústermelő állattartók számára ajánlott. Kedvező évjáratbana akár 40- 45 t/ha zöldtömeget is adhat. A PORTHOS egy cirok-szudánifű hibrid, amely gyenge talajokon is gazdaságosan termeszthető, fő- és másodvetésben egyaránt. Ugyanarról a területről szenázs, szilázs és széna is készíthető belőle. Sűrű vetésnél vékonyabb szárat növeszt, ami előnyös széna- és legelőhasznosításnál. Erős gyökérzete jól mobilizálja a tápanyagokat. Áprilistól augusztus közepéig vethetjük, a vetésforgótól, a hasznosítás idejétől és módjától függően. Korai fejlődése kiváló, 80-85 nap szükséges a bugahányásig.  Optimális betakarítási magassága 1,5 – 1,8 m, mivel ekkor még a rost fiatalnak számít, gyorsabb a fonnyadása és jobb minőségű siló készíthető belőle. A legtöbb tápanyagot a bugahányás kezdetén tartalmazza. Legeltetéshez vagy kaszáláshoz minimum 60 – 70 cm magasság ajánlott, ezután már nincs ciánhidrogén kockázat. Intenzív körülmények között 2-3 kaszálást tesz lehetővé, 90 -130 t/ha zöldhozammal és 20-25 t/ha szárazanyag terméssel.

 

Oszd meg ezt a bejegyzést!

Facebook
X
LinkedIn
Email

Önt is érdekelheti

Búza

MIT TEHETÜNK MOST A SIKERES BÚZA TERMÉSÉRT?

Az őszi búza termesztése mindig is meghatározó szerepet töltött be a mezőgazdaságban. Az elmúlt évek időjárási szélsőségei és a klímaváltozás hatásai azonban egyre inkább megkövetelik a gazdálkodóktól, hogy alkalmazkodjanak az új kihívásokhoz. A siker kulcsa a megfelelő fajtaválasztás, az okszerű tápanyagellátás, valamint a precíz növényvédelem. Hogyan lehet biztosítani a stabil hozamokat a változó környezeti feltételek mellett? Mire kell kiemelten figyelni a vetés, a tápanyagellátás és a védekezés során? Az RAGT szakértői ezekre a kérdésekre is válaszolnak.
Búza, Cirok, Kukorica, Napraforgó

Ez a növény lehet a magyar földek új sztárja: letaszíthatja a trónról a régieket?

2024 sem volt sétagalopp a magyar termelőknek, hiszen megannyi problémával néztek szembe. Az már biztossá vált, hogy a régi, megszokott termeléstől búcsúzni kell, mivel csak változtatásokkal lehet talpon maradni. Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a nemesítésre, a fejlesztésekre és új növényekben is kell gondolkozni. Az Agrárszektornak nyilatkoztunk a 43. AGROmashEXPO-n, Budapesten.
Napraforgó

A minőségi alapanyag stabil jövedelmet nyújt itthon!

2024 emlékezetes évként zárult a tavaszi növények betakarítását illetően, mivel több helyszínen már augusztus közepén megkezdődött a napraforgó- és kukoricatáblák betakarítása. Az elhúzódó augusztusi aszály kisebb mértékben károsította a napraforgó termését, mint a kukoricáét, nem is beszélve a toxinokkal kapcsolatos problémákról. A napraforgó év végi hirtelen áremelkedése váratlanul kedvező helyzetet teremtett, még a terméseredményeikben csalódott napraforgótermesztők számára is.
Kukorica

Fenntartható termelés, innovatív megoldások: az RAGT hibridei a gyakorlatban

A mezőgazdaságot világszerte érintő szélsőséges időjárás, az aszály és a betegségek elleni védekezés új megoldásokat követelnek. A vetőmagpiac válasza az innováció: a szárazságtűrő és betegségnek ellenálló hibridek. A már mesterséges intelligencia által is vezérelt nemesítési módszerek és az RAGT új generációs hibridei a fenntartható mezőgazdaság alapkövei lehetnek Magyarországon is. Sík Imrét, az RAGT Vetőmag Kft. country managerét kérdezték a témában.
Kukorica

Ne higgy a szemednek!

Az RAGT Vetőmag Kft. rendelkezésemre bocsátotta egy hazai, több éves, penészgombákkal és mikotoxinokkal végzett kísérletsorozatának eredményeit. A kísérleteket egy szegedi cég, az Art Planta Kft. végezte. A méréseket Szegedhez közel (Ferencszálláson és Maroslelén), valamint Békéscsaba mellett (Muronyban) állították be. A kísérletek helyszíne különösen fontos tény volt az eredmények publikálásának eldöntésekor. Általában nem jelenítünk meg termékeket ezen rovatban, csak akkor, ha valamilyen módon egyedülálló és hasznos információt hordoz. Ezen eredmények , úgy ítéltem meg, hogy (2021,2022, és 2024. tükrében) közérdeklődésre tarthatnak számot. Annak érdekében, hogy egyenlő lehetőséget adjunk a többi vetőmag-előállítónak és forgalmazónak, ezért várjuk azon cégek jelentkezését, akiknek vannak hazai, független cég által végzett kísérleti eredményeik Aspergillus gombával vagy aflatoxinnal kapcsolatban. A cikk az Art Planta Kft kutatási jelentéséinek kivonata.
Kukorica

DUO SYSTEM HIBRIDEK AZ RAGT-TÓL

Az RAGT Vetőmag Kft. immár 18 éve van jelen a magyar szántóföldi vetőmag piacon. Működését 2006 júliusában indította, s azóta szinte folyamatosan hoz valami újat, valami innovatív megoldást a termelők részére. Ennek köszönhető, hogy kukorica és napraforgó hibridjei mára közismertekké váltak, és folyamatos az innováció, ennek legjobb példái az OPLIT, a Vigor Plus, a Secure density programjaink, és a Fortify csávázás. A Duo System® technológia ugyan már nem új a piacon, mégis elmondhatjuk, hogy egy olyan megoldást kínál a kukorica termesztők részére, ami nélkül nem, vagy csak nagyon nehezen megoldható a Magyarországon mára 4. legelterjedtebb kukorica gyomként számon tartott fenyércirok elleni védelem. A RAGT Duo System hibridjei mára piacvezetővé váltak ebben a szegmensben, ami azzal a felelőséggel is jár, hogy évről évre új és jobb hibrideket bocsásson a termelők használatára.
Cirok

A cirok strapabíró alternatíva aszály és forróság idején

Nagyfokú szárazságtűrése, általános strapabírása és sokoldalú felhasználása miatt Európa-szerte, így Magyarországon is egyre terjed a cirok, amelynek silóváltozatát tömeg-, szemes fajtáit pedig szemestakarmányként, sőt, a humán élelmezésben is használják. Az elmúlt évek súlyos aszályai és hektikus időjárása miatt különösen az Alföld egyes tájain egyre több hazai termőterületről mondható ki, hogy korlátozottan alkalmas a kukorica termesztésére. Ezeken a földeken jó megoldást jelenthet a cirok. A példa nem egyedi: az elmúlt évtizedekben például Franciaország és Olaszország forróbb, szárazabb vidékein a gazdák már tömegesen látták be, hogy érdemesebb cirkot termelni, mint évről-évre bajlódni a kukoricával.
Búza

MIT MUTATNAK A KALÁSZOS ÁLLOMÁNYOK?

A búzatermesztés jelentős szerepet játszik az ország élelmiszer-ellátásában és gazdaságában. Az elvetett búzák állapota, növekedési üteme és a termés minősége az időjárási viszonyoktól, a talaj minőségétől és a mezőgazdasági technológiáktól függ. A RAGT Vetőmag Kft. az ország egész területére nagy terméspotenciállal, kiváló adaptív készséggel rendelkező fajtákat kínál a magyar gazdáknak.